Vytisknout tuto stránku

Výstava obrazů nivnického malíře Vladimíra Zálešáka v Zámecké galerii v Uherském Ostrohu

12 led 2019
Zveřejněno v Akce
Číst 729 krát

V termínu od neděle 20. ledna do neděle 3. března 2019 hostí Zámecká galerie na zámku v Uherském Ostrohu výstavu obrazů známého nivnického malíře Vladimíra Zálešáka, která dokumentuje průřez jeho tvorbu. Akademický malíř Vladimír Zálešák se narodil 26. dubna 1961 v Uherském Hradišti a žije v nedaleké slovácké obci Nivnice. Po absolvování Střední uměleckoprůmyslové školy v Uherském Hradišti nastoupil ke studiu oboru Malířství na Akademii výtvarných umění v Praze, kde se pod vedením F. Jiroudka věnoval krajinářské a figurální malbě, což se odrazilo i v jeho budoucí tvorbě. Na malířskou dráhu se autor vydal již v osmdesátých letech minulého století a jeho tvorba od té doby prošla složitým vývojem jak v oblasti kompozičního řešení díla, tak také po stránce jeho barevnosti. Lze v ní pozorovat postupný odklon od výrazných odstínů a zemité barevnosti a sledovat přesun k lehkosti a používání jemných a vzdušných barev. Od roku 1992 působí jako pedagog na Střední uměleckoprůmyslové škole v Uherském Hradišti, kde vyučuje předměty věnované výtvarné výchově, praktickým cvičením a technologiím.

Malíř je předními odborníky na výtvarné umění zařazován do kategorie krajinářů a v této specifické oblasti patří k nejvýznamnějším představitelům krajinné malby na celém Slovácku. Je zastáncem klasického výtvarného umění, nepodléhá módním trendům a jeho díla vyzařují autorův specifický a osobitý malířský rukopis. Pro jeho tvorbu jsou charakteristické výřezy z panoramatického pohledu. Na svých obrazech zachycuje vegetaci i stromy jemně přetažené závojem ranní mlhy, nalezneme na nich také různé typy stavení a jiné detaily osamoceně zasazené do přírody, které jsou dokladem lidské činnosti v krajině. Sám autor věnuje značnou pozornost přírodním živlům, zejména vodě a vzduchu, a snaží se ve svých dílech zachytit jejich proměnlivost. 

Slavnostní otevření výstavy obrazů nivnického malíře Vladimíra Zálešáka se v Zámecké galerii na ostrožském zámku uskuteční v neděli 20. ledna 2019 v 15:00.

výstava Zálešák