Vytisknout tuto stránku

Koncert Andělé, které potkávám

Městská knihovna srdečně zve svého zřizovatele, čtenáře a návštěvníky knihovny i ostatní zájemce na koncert zhudebněných básní Jana Skácela, Milana Rúfuse, Josefa Kainara aj. Dále zazní písně vánoční a písně Jiřího Bulise.

Připomeneme si nejen Den poezie, ale společně vstoupíme do vánočního času.

Městská knihovna si dovoluje tímto způsobem poděkovat svým čtenářům za krásné společné chvíle nad knihami.

Koncert se uskuteční v koncertním sále zámku v neděli 3. prosince 2017 v 18.00 hodin. Vstupné dobrovolné.

ANDĚLÉ, KTERÉ POTKÁVÁM


         Zveme vás na adventní koncert pod názvem, který možná není úplně obvyklý. Před několika lety jsme se Soňou (tehdy Jányovou) pořádaly v divadle Slawjena  netradiční koncerty nazvané "Anjeli, ktorých stretávam". Byla to setkávání spřízněných duší, zvaly jsme si na ně různé hosty a doposud na ně vzpomínáme často nejen my, ale i ti, kteří nás přicházeli poslouchat. Název jsme zvolily podle jedné z nádherných písní Jiřího Bulise. Uvědomily jsme si tenkrát, že andělé jsou mezi námi a potkáváme je i v této bláznivé době.
         Soňa Jányová se narodila na Slovensku, v Dolnom Kubíně. Vystudovala
v Brně  Divadelní fakultu JAMU, obor muzikálové herectví v ateliéru Jany Janěkové. Tam jsem se s ní poprvé setkala jako pedagog ansámblového zpěvu a tvůrčí interpretace. Od začátku to mezi námi zajiskřilo, měly jsme podobné názory na hudbu, chuť zkoušet něco nového, až se vyvinula skutečná tvořivá spolupráce. Začala jsem pro ni psát písně převážně na poezii Jana Skácela. Soňa mně pak přinesla knížku slovenského básníka Milana Rúfuse, jestli bych nezkusila zhudebnit i něco ve slovenštině a já se chytila. Bylo to vzájemné obohacení, nesmírně nás bavila komunikace pomocí hudby, kterou jsme dál rozvíjely.
Z autorské tvorby se nakonec podařilo vydat i CD "Setkání - Stretnutie", které obsahuje písně na verše obou básníků.
         Spolupráce i přátelství trvá dodnes, přestože mezitím Soňa dostudovala, účinkovala v různých muzikálech u nás, na Slovensku, ve Švédsku, Finsku a jinde. Vdala se za  jazzového trumpetistu Kalevi Louhivuoriho a nyní žije ve Finsku, stala se maminkou dvou krásných dětí. Na  Moravu i na Slovensko se ráda vrací a vždycky je to vzácná příležitost k setkání a společným vystoupením. To nás čeká i 3. prosince v Uherském Ostrohu.
         Náš koncert obohatí studenti muzikálového herectví DIFA JAMU
z ateliéru doc. Mgr. Sylvy Talpové. Jsou to vnímaví, báječní mladí lidé, kteří svoji cestu v umění teprve začínají. Pracujeme společně v hodinách ansámblového zpěvu už třetí rok a věřím, že už mají posluchačům co předávat. Zazpívají vám mimo jiné i vánoční písně pánů Šlitra & Suchého, Jiřího Bulise a dalších.

Těšíme se na vás!
                                                                                             

                                                                                              Dada Klementová